ukrain russian     

Slider

Nim medycyna osiągnęła poziom, jaki obecnie znamy, ludzie zdani byli na praktyki szamanów i kapłanów, które w najlepszym przypadku teraz wzbudzają śmiech, o ile nie grozę. Nie brakowało jednak tych, którzy naprawdę chcieli pomagać cierpiącym. Początkowo wiedza medyczna była niezwykle uboga. Pomagania uczono się przez doświadczenie, z którego zresztą korzystamy do dziś.

Przez długi czas medyków dzieliło się na lekarzy, którzy zajmowali się całym organizmem człowieka, i chirurgów, którzy operowali ciało, choć „operowali” ‒ z naszego punktu widzenia ‒ to określenie na wyrost. Co prawda, już starożytni Egipcjanie wykonywali trepanacje czaszki, a starożytni Rzymianie cesarskie cięcia, jednak poddani tym zabiegom pacjenci najczęściej nie przeżywali. I tak było jeszcze 100 lat temu.

Ostatni wiek jest okresem gwałtownego przyspieszenia rozwoju medycyny, na co niewątpliwie duży wpływ miały dwie wojny światowe oraz te mniejsze, które zawsze gdzieś się toczą. Medycyna to dziedzina, która wciąż się rozwija, ale ciągle ma jeszcze wiele tajemnic.

Zapraszamy na mini cykl wykładów, zatytułowany „Z kart historii medycyny”, który przygotowała dr Ewelina Drela z Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie.

Pozostałe wykłady on-line dostępne są pod adresem: https://www.pwsz.konin.edu.pl/wyklady/wyklady-on-line