WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
języki obce w mediach i biznesie baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Środa, 14 listopada 2018

Święto Portugalii i Turcji

Prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie, był gościem uczelnianego Dnia Portugalsko-Tureckiego. Otworzył spotkanie i serdecznie zaprosił do wspólnej zabawy.

Obecność studentów zagranicznych, przede wszystkim stypendystów programu Erasmus+, z pewnością wzbogaca lokalny koloryt naszej uczelni. Dzięki nim konińscy studenci mogą bliżej poznać obcą kulturę, najczęściej przez codzienne kontakty podczas zajęć, a nierzadko również towarzyskie. Od wielu lat najchętniej i najliczniej przyjeżdża do nas młodzież z Turcji i Portugalii. Stąd w 2010 roku pojawił się pomysł organizowania Dnia Tureckiego i Dnia Portugalskiego, podczas których cudzoziemcy zaprezentowaliby swoje kraje, tradycje, kulturę i kuchnię. Pomysł chwycił, a na imprezy przychodzili nie tylko koledzy erasmusowców z roku lub akademika, ale również ci, którzy chcieli czegoś się dowiedzieć o tych krajach, a i spróbować egzotycznych często dla nas potraw, zapalić sziszę. W tym roku, 23 maja, po raz pierwszy obie imprezy odbyły się jednocześnie.

W pierwszej części studenci z Turcji oraz Portugalii opowiedzieli o swoich krajach i pokazali fotografie ukazujące piękno ich przyrodę i krajobrazu. Po tych prezentacjach uczestnicy przenieśli się na dziedziniec uczelni, gdzie odbyła się degustacja potraw narodowych. Portugalczycy przygotowali m.in. salame (salami), quiche (placek z nadzieniem z mięsa, sera i warzyw), tarte de nata (ciasto migdałowe) i brigadeiros (ciasto czekoladowe). Wśród tureckich specjałów znalazły się: karnijarik (bakłażan po turecku), gozleme (pieczywo z fetą i szpinakiem), mercimek koftesi (soczewica z kaszą bulgur), kuru fasulye (fasola z papryką) oraz sutlac (turecki budyń z ryżem).

Kto nie był – niech żałuje, albo przyjdzie za rok. Zapraszamy!
mata/aria


 

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaKosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPraca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki