języki obce w mediach i biznesie baner na stronę

Niedziela, 16 grudnia 2018

Faculty of Philology,
 State University of Applied Sciences, Konin, Poland,

Department of English Studies, Faculty of Pedagogy and Fine Arts,
Adam Mickiewicz University, Kalisz, Poland

and

Department of Applied Linguistics, Institute of English,
University of Opole, Poland

Individual differences in second language learning and teaching II:
The individual and the context

Konin, October 8th-10th, 2018

CALL FOR PAPERS

THEME

The second conference on the role of individual differences in second language learning and teaching focuses in particular on the interactions between different individual difference factors, both within the individual and with contextual variables, such as the learning situation, the type of task, or the pedagogical options employed. The event will be of relevance and significance not only to academics, researchers, teacher educators, and materials writers, but also to language teachers wishing to enhance their instructional practices.

ORGANIZERS

The event will be organized by the Faculty of Philology, State University of Applied Sciences, Konin, Poland, the Department of English Studies, Faculty of Pedagogy and Fine Arts, Adam Mickiewicz University, Kalisz, Poland, and the Faculty of Philology, University of Opole, Poland. Chair of the Organizing Committee is prof. Mirosław Pawlak (pawlakmi@amu.edu.pl).

PLENARY SPEAKERS

The following scholars have agreed to participate in the conference and deliver plenary talks:

• Robert DeKeyser (University of Maryland)
  • Terry Lamb (University of Westminster))
  • James Lantolf (Pennsylvania State University)
  • Luke Plonsky (Northern Arizona University)
  • Pavel Trofimovich (Concordia University)

Read for more