Specjalności:
-
filologia angielska z językiem niemieckim (specjalizacja: metodyczna, translacja)
-
filologia germańska z językiem angielskim (specjalizacja: metodyczna, translacja)
Celem studiów jest zdobycie przez przyszłych absolwentów gruntownego wykształcenia filologicznego, które oprócz biegłej znajomości języka angielskiego/niemieckiego (na poziomie C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), obejmuje teoretyczne przygotowanie językoznawcze, literaturoznawcze i kulturoznawcze, a także zaawansowaną wiedzę o historii krajów anglojęzycznych/niemieckojęzycznych (angielskiego/niemieckiego obszaru językowego). Istotnym celem studiów jest również kształtowanie wrażliwości etyczno-społecznej, otwartości na racje drugiej strony, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności w środowisku pracy i poza nim, jak również uświadomienie potrzeby i rozwinięcie umiejętności uczenia się przez całe życie oraz rozwoju osobistego.
Około 80% zajęć ujętych w planie studiów stanowią zajęcia o charakterze praktycznym. Praktyczny charakter studiów umożliwia kształcenie specjalistów przygotowanych do podjęcia pracy w zawodzie tłumacza (w dziedzinie tłumaczenia ustnego, jak i przekładu literackiego), w mediach i wydawnictwach obcojęzycznych, w instytucjach kultury oraz w instytucjach międzynarodowych i Unii Europejskiej. Specjalistyczna wiedza językowa posiadana po ukończeniu studiów pozwala również znaleźć zatrudnienie w gospodarce, organizacjach pozarządowych i administracji publicznej. Ponadto absolwenci mogą podjąć pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego lub niemieckiego (po uzyskaniu nauczycielskiego przygotowania pedagogicznego określonego w odrębnych przepisach oświatowych).
Po ukończeniu
specjalizacji metodycznej absolwent jest wykwalifikowanym nauczycielem, przygotowanym do pracy w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, natomiast po ukończeniu
specjalizacji translacja jest przygotowany do profesjonalnej pracy tłumacza w sektorze publicznym i prywatnym.
Program kształcenia dla kierunku "filologia" jest tworzony przy współpracy szkół ponadgimnazjalnych, biura tłumaczeń oraz firm zajmujących się handlem międzynarodowym. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.
Czas trwania studiów: 2 lata
Program kształcenia dla kierunku "filologia" (studia drugiego stopnia) - cykl 2014-2016
Uchwała w sprawie programu kształcenia
Efekty kształcenia
Plan studiów
Program kształcenia dla kierunku "filologia" (studia drugiego stopnia) - cykl 2015-2017
Uchwała w sprawie programu kształcenia
Efekty kształcenia
Plan studiów
Program kształcenia dla kierunku "filologia" (studia drugiego stopnia) - cykl 2016-2018
Uchwała w sprawie programu kształcenia
Efekty kształcenia
Plan studiów FA
Plan studiów FG