WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
na strone głowną


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Środa, 15 sierpnia 2018

Akurat


AKURAT to niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetny koncertowy show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: „Do prostego człowieka”, czy „Wiej-ska”, oraz z drugiej strony - lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: „Lubię Mówić z Tobą” czy „Hahahaczyk” (Dyskoteka Gra).

Gdy w 2001 roku ukazał się debiut AKURAT – w Polsce nikt nie grał muzyki opartej na ska, rocku, reggae sięgając też do rytmiki disco. Od płyty „Pomarańcza” rozpoczął się u nas renesans takich rytmów, który trwa aż po dziś dzień.

AKURAT jest też jednym pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Dzięki oddaniu fanów, którzy pocztą pantoflową lansowali AKURAT wśród swoich przyjaciół, zespół stał się popularny w całym kraju, a także w Czechach, gdzie regularnie pojawia się na największych festiwalach i klubach.

Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył 3 krotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radio. To wszystko plus kolejne udane płyty: „Prowincja”, „Fantasmagorie”, „Optymistka”, „Człowiek” i "Akurat Gra Kleyffa i Jedną Kelusa" z której pochodzi przebój "Przed Snem - Słoiczek Tiananmen" sprawiły, że AKURAT ze swoim rockowym, energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast.


 Głowną gwiazdą tegorocznych Juwenaliów będzie zespół AKURAT! 

Formacja Chatelet


Formacja Chatelet powstała jesienią 1996 roku w Krakowie w składzie: Krzysztof Niedźwiedzki, Paweł Rybak, Adam Grzanka, Adam Małczyk. Pomysłodawcą projektu, koncepcji artystycznej i autorem tekstów pierwszych dwóch programów Grupy był Krzysztof Niedźwiedzki, a oprawą muzyczną zajął się Adam Grzanka. Z założenia Formacja miała tworzyć autorskie programy sceniczne z pogranicza teatru i kabaretu, będące alternatywą dla kultury popularnej.

8 kwietnia 2000 roku Formacja Chatelet w składzie: Paweł Rybak, Adam Grzanka, Adam Małczyk, Marcin Sikora zaprezentowała premierę swojego nowego programu “Dziwny Dziwny” do którego teksty napisali: Michał Zabłocki, Adam Małczyk, Askaniusz Petynka, a oprawą muzyczną zajął się Adam Grzanka.

Wiosną 2003 roku miała miejsce premiera programu “Trójkąty”. Pomysłodawcą i autorem tekstów był Adam Małczyk, a oprawę muzyczną przygotował Adam Grzanka. 14 lutego 2004 roku w składzie Formacji Chatelet debiutuje Michał Pałubski, niedługo potem (korzystając z otwarcia granic ) zespół opuszcza Marcin Sikora.

W roku 2005 Formacja Chatelet w składzie Adam Grzanka, Adam Małczyk, Jerzy Jan Połoński, Michał Pałubski, postanawia się skupić na działalności stricte kabaretowej i rozszerza nazwę Formacja Chatelet o słowo Kabaret. W tym samym roku powstaje projekt Nowa Huta Gangsta, którego pomysłodawca był Adam Grzanka. Nowa Huta gangsta była swoistym alterego Formacji, która wraz z powstaniem Nowa Huta Gangsta zaczęła śpiewać na scenie. 

Grupa w trzyosobowym składzie kontynuuje z powodzeniem swoją działalność, cały czas tworząc nowe, premierowe skecze, co przynosi nominację do nagrody TeleKamery 2007. W listopadzie 2009 roku Formacja rejestruje swoje pierwsze autorskie dvd, którego premiera ma miejsce w lutym 2010 roku. W 2011 z grupą rozstaje się Adam Grzanka.

W tym samym roku zespół w składzie Adam Małczyk, Michał Pałubski tworzy program “FOCH”. Wiosną 2013 roku Formacja Chatelet dostaje propozycję stworzenia autorskiego odcinka cyklu „Dzięki Bogu już weekend”, który w sposób nie do końca zamierzony stał się specyficznym benefisem przyjaciela zespołu Michała Zabłockiego. W styczniu 2014 roku Formacja przedstawiła swój nowy program “Gołoleć”. Jego premiera otwiera stworzony wraz z Nowohuckim Centrum Kultury cykl kabaretowy „Odlewnia Form Satyrycznych”.

Formacja Chatelet poprowadzi tegoroczne Juwenalia Konin 2015! 

 
 

Luxtorpeda

 
Zespół LUXTORPEDA powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. 
 
Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność". 

Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku, płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011r. 

9 MAJA 2012 ukazała się druga płyta zespołu pt. „Robaki“. Po miesiącu sprzedaży album uzyskał miano „złotej płyty“, a utwór „Wilki Dwa“ był 9 razy na pierwszym miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III.

Luxtorpeda będzie kolejną gwiadą tegorocznych Juwenaliów! 

Koniec Świata


Zespól Koniec Świata powstał na początku 2000 roku w Katowicach, tworzą go Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski,Szymon Cirbus, Marek Mrzyczek oraz Michał Leks.

Po siedmiu miesiącach wspólnego grania, Koniec Świata w 2000 roku nagrał swój pierwszy album pt. "Korzenie", płyta została wydana przez wydawnictwo "Zima". Koniec Świata zaczął coraz więcej koncertować, pojawiać się na znanych festiwalach, takich jak: Afryka w Toruniu, Warszawski Festiwal Reggae, czy też Winter Reggae w Gliwicach. Zespół zaczął także koncertować w Europie, swój program koncertowy zaprezentowali min. w Niemczech, Czechach, czy Słowacji, a wszystkie zagraniczne koncerty zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

W marcu 2002 roku ukazuje się drugi album zespołu pt "Symfonia na sprzedaż". Zespół gra kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce występując min: na IX Przystanku Woodstock oraz w 2003 wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową obejmującą większe miasta Polski.

Rok 2005 przynosi kolejną trzecią już płytę Końca Świata pt. "Kino Mockba". Tym razem produkcją i dystrybucją zajęła się firma Rockers Publishing. Album okazał się merytorycznie najciekawszym i najlepiej przyjętym przez publiczność oraz krytyków muzycznych wydawnictwem w dotychczasowej, krótkiej historii zespołu. Singlowy utwór "Granat w plecaku" został nominowany do nagrody przyznawanej przez Radio Bis "Bisery 2005", w kategorii najciekawszy tekst.
Równolegle z wydaniem płyty grupa nakręciła swój pierwszy videoklip do utworu "Atomowe czarne chmury", który można było obejrzeć w kilku stacjach telewizyjnych.

W roku 2006 Koniec Świata pojawił się na "Trasie 2006" zespołów Happysad i Hurt, po raz kolejny udanie zaprezentował się przed publicznością Przystanku Woodstock w Kostrzynie, zagrał na festiwalach Nie Zabijaj oraz w Jarocinie, jak również wystąpił gościnnie na 20-leciu Farben Lehre w Płocku i XIX urodzinach zespołu Pidżama Porno.

Na początku 2007 roku Koniec Świata zagrał jedną z największych tras koncertowych w Polsce z cyklu Punky Reggae Live 2007, jako jeden z trzech głównych zespołów obok Farben Lehre i Zabili mi Żółwia. Trasa obejmowała 28 koncertów w całej Polsce i cieszyła się wielkim zainteresowaniem co potwierdzały wysokie frekwencje oraz wyprzedane bilety na długo przed koncertem. Utwór "Zanim czas..." utrzymuję się przez wiele tygodni na pierwszym miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia BIS. Wrzesień 2007 roku przyniósł czwarte wydawnictwo Końca Świata - zawierający 12 kompozycji album "Burgerbar" oraz klip promujący płytę do utworu "Wystarczy, że serce mi bije". Płyta osiągnęła najlepszą sprzedaż z dotychczasowych wydawnictw i zajęła 5 miejsce w plebiscycie Antyradia na najlepszą płytę 2007 roku. W ramach promocji płyty zespół ruszył w ogólnopolską trasę koncertową Burgerbar Tour, w międzyczasie występując z zespołem Akurat na Mini Tour 2007 grając w większości miast w całym kraju. Zespół zagrał również koncert na żywo w Radio Dla Ciebie.

Rok 2008 przynosi kolejne sukcesy zespołu. Koniec Świata zostaje zaproszony przez Jurka Owsiaka na główny koncert WOŚP w Warszawie pod Pałacem Kultury. Zespół wystąpił jako jedna z głównych gwiazd koncertu transmitowanego przez TVP2. Na początku lutego zespół ponownie został zaproszony do udziału w kolejnej edycji trasy Punky Reggae Live 2008 obok zespołów Farben Lehre i Leniwiec. Ukazuję się drugi singiel i klip do utworu „Dziewczyna z Naprzeciwka”. Piosenka utrzymuję się przez kilka tygodni i dochodzi do 13 miejsca na Liście przebojów Trójki. Zespół zostaję zaproszony na Slavske Rock Fest na Ukrainie przeżywając powódź stulecia. Pojawia się na koncercie urodzinowym Antyradia oraz ponownie na Festiwalu w Jarocinie 2008. W okresie jesienno - wiosennym Koniec Świata wraz z zespołem Zabili mi Żółwia rusza w najdłuższą trasę w historii istnienia. Trasa 2008-2009 obejmuje zasięgiem cały kraj i przynosi ok 50 koncertów.

W 2010 roku zespół obchodzi swoje 10 urodziny. Z tej okazji odbyły się trzy koncerty urodzinowe na których wystąpili
specjalnie zaproszeni na tą okazję goście: Maciej Kurowicki (Hurt) Michał Wojnar (Zabili mi Żółwia) oraz Jan Gałach (Osły, Martyna Jakubowicz). 24 kwietnia 2010 roku ukazał się piąty najnowszy album studyjny pt „Oranżada”. Album zawiera 13 utworów, w których na zmianę przeplatają się elementy rocka i folku (doprawionego mandoliną, skrzypcami oraz akustycznymi gitarami), ale nie brakuje też rozbudowanej sekcji dętej. Ciekawostką na płycie jest gość Tomasz Kłaptocz (były wokalista zespołu Akurat, obecnie w zespole Buldog), którego można usłyszeć w tytułowym utworze „Oranżada”. Ciekawostką jest również fakt, że album nagrywany był na tzw "setkę" - czyli wszystkie instrumenty jednocześnie.

Obecnie zespół po zakończeniu pierwszej, klubowej części ORANŻADA TOUR - trasy promującej najnowsza płytę, jest w trakcie promocji albumu na licznych koncertach Juwenaliowych. 


Koniec Świata to kolejna a zarazem ostatnia gwiazda tegorocznych Juwenalów! 


Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaKosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPraca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki