WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Sobota, 21 września 2019

Akademia Mlodej Przedsiębiorczości

Tytuł projektu:
Akademia Młodej Przedsiębiorczości
 
Cel projektu:
Celem projektu jest zorganizowanie cyklu bezpłatnych szkoleń pozwalających nabyć praktyczne umiejętności zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Szkolenia będą prowadzone przez przedstawicieli lokalnych instytucji i firm, a w szczególności: Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie, Urzędu Miasta w Koninie, Urzędu Skarbowego w Koninie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, banku komercyjnego, firmy ubezpieczeniowej oraz przedsiębiorców.
 
Wykonawcy projektu:
Projekt jest realizowany przez Konińską Izbą Gospodarczą i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami.
 
Uczestnicy projektu:
Projekt jest adresowany do studentów II, III i IV roku PWSZ w Koninie. Kwalifikacja osób zainteresowanych udziałem w projekcie będzie dokonywana przez przedstawicieli KIG i PWSZ w Koninie na podstawie przygotowanego uzasadnienia chęci udziału w projekcie, będącego elementem formularza zgłoszeniowego. Docelowo projektem objętych zostanie 20 osób (dwie grupy szkoleniowe). Uczestnicy otrzymają dyplom wystawiany wspólnie przez Konińską Izbę Gospodarczą i PWSZ w Koninie.
 
Okres realizacji projektu:
Projekt realizowany pod 2013 r. 
 

Miejsce realizacji projektu:

Konińska Izba Gospodarcza
ul. Zakładowa 11
62-510 Konin

 
Dodatkowe informacje:
ul. Przyjaźni 1, pok. 123
62-510 Konin
tel. 63-249-71-66
 
Studentów zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a następnie jego dostarczenie w wersji papierowej do sekretariatu  Wydziału Społeczno-Ekonmicznego  PWSZ w Koninie (ul. Przyjaźni 1, pok. 123) lub przesłanie w formie elektronicznej (skan) na adres sekretariat.wst@konin.edu.pl  


Klucz do sukcesu - podsumowanie I edycji

Pierwsza edycja Akademia Młodej Przedsiębiorczości dla studentów PWSZ w Koninie właśnie dobiegła końca. Prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ, wręczył dyplomy jej 19 absolwentom. Zajęcia AMP cieszyły się popularnością, są więc plany przeprowadzenia następnych.
 
 
Pod nazwą Akademia Młodej Przedsiębiorczości (AMP), którą zorganizowały Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie i Konińska Izba Gospodarcza we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami, kryje się cykl bezpłatnych szkoleń pozwalających nabyć praktyczne umiejętności zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Uczestnicy pierwszej edycji odebrali dyplomy jej ukończenia 14 czerwca 2013 r. Byli to studenci II i III roku nie tylko zarządzania, jak można by podejrzewać, ale też turystyki i rekreacji, pedagogiki, politologii, filologii, pracy socjalnej.

– Cel tego projektu był taki, by nasi studenci nabrali nowych umiejętności jeśli chodzi o zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Nie jest to rzecz prosta – przyznał prof. Mirosław Pawlak. – Mam w tym doświadczenie, dlatego wiem, że wiedza o przedsiębiorczości może okazać się bardzo przydatna. Kształcimy studentów na bardzo różnych specjalnościach. Zależy nam, by potrafili odnaleźć się w tym gąszczu przepisów. Jest rzeczą oczywistą, że nie każdy, chociaż takie wysiłki podejmuje, jest w stanie zawsze znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Jednak mając określone umiejętności, które, jak sądzę, zostały wykształcone dzięki tym szkoleniom, łatwiej będzie im znaleźć pracę, w ogóle znaleźć się na rynku pracy i osiągać sukcesy. A nawet jak znajdzie pracę taką, jak chce, to przecież może robić jeszcze szereg innych rzeczy i wtedy te umiejętności się przydadzą – uznał. Przypomniał również, że misją uczelni jest kształcenie praktyczne, a także wpisywanie się w to, co się dzieje w mieście i regionie. – Uważam, że to, co się udało nam tutaj osiągnąć, jak najbardziej w tę misję się wpisuje – podsumował rektor wspólne przedsięwzięcie z Konińską Izbą Gospodarczą.

Szkolenia odbywały się w maju i czerwcu, prowadzili je specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, firm ubezpieczeniowych, banków. Ich tematyka dotyczyła źródeł finansowania działalności gospodarczej, pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności, zasad podejmowania i prowadzenia działalności, poznania  specyfiki branży bankowej, public relations, ubezpieczeń, marketingu i generowania pomysłów na własny biznes. Adeptom AMP bardzo podobały się zajęcia z PR oraz zajęcia pobudzające kreatywność w „wymyślaniu” swojego biznesu. – Dały mi kopa do pracy nad sobą, do działania, by w przyszłości otworzyć firmę. Zobaczyłam, że jeśli jest się kreatywnym – to warto spróbować – powiedziała po rozdaniu dyplomów Anna Kamińska z III roku zarządzania. Według Joanny Glegoły, również z II roku zarządzania, wiedza, którą zdobyła podczas szkolenia na pewno przyda się, kiedy przyjdzie czas na stworzenie swojego biznesu. Jednak  żałuje, że nie było więcej zajęć praktycznych dotyczących sposobów rozliczeń i wypełniania deklaracji.

Grzegorz Wasilewski, prezes KIG, w podsumowaniu tego szkolenia cieszył się z dobrego przepływu informacji między KIG a PWSZ i zapewnił, że zgodnie z podpowiedziami uczestników, w następnych edycjach większy nacisk będzie położony właśnie na zajęcia praktyczne. Dodał, że ze strony środowisk związanych z Izbą młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie, bo potrzeba nowych sil. – Czekamy na zmianę sztafety pokoleniowej, chętnie widzielibyśmy w KIG-u nowych i młodych ludzi – zachęcał prezes.

Do zakładania małych firm gorąco zachęcała Wiesława Matusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Kiedyś do naszego urzędu wpływało rocznie 10-20 wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności, teraz około trzystu – wskazała. – Absolwenci AMP mogą liczyć, że w konińskim PUP dyplom jej ukończenia będzie wzięty pod uwagę przy rozpatrywaniu takiego wniosku – dodała.
W trakcie spotkania pojawiła się sugestia, by nie przejmować się miejscem zakładania działalności, bo w czasie płynnie działającego internetu i telefonii komórkowej firmę można prowadzić w mniejszych miastach i miasteczkach. – Najważniejsza jest wiara w swoje możliwości – zarażała optymizmem Monika Bugaj, studentka III roku zarządzania – Podczas tych zajęć odkryłam, że to ona jest kluczem do sukcesu!

– Uruchomienie takich szkoleń to świetna akcja społeczna, która pomaga przełamać obawy przed zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy – chwalił Akademię Młodej Przedsiębiorczości Tadeusz Szafoni, szef Urzędu Skarbowego w Koninie.
Pomysłodawcą projektu był Michał Czajor, były dyrektor Konińskiej Izby Gospodarczej, a projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Meritum Banku.
 
Maria Sierakowska

fot. KIG w Koninie


 
Warto wiedzieć!
Szybsze rozpoczynanie działalności, w tym gospodarczej, przez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP - to zasadniczy cel nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów przyjęła założenia do tego projektu. Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach ma to być siedem dni.

Więcej: Gazeta Wyborcza 


<
 • DSCN9281_1
 • DSCN9282_1
 • DSCN9283_1
 • DSCN9284_1
 • DSCN9286_1
 • DSCN9288_1
 • DSCN9289_1
 • DSCN9291_1
 • DSCN9292_1
 • DSCN9294_1
 • DSCN9295_1
 • DSCN9296_1
 • DSCN9297_1
 • DSCN9298_1
 • DSCN9299_1
 • DSCN9300_1
 • DSCN9301_1
 • DSCN9302_1
 • DSCN9304_1
 • DSCN9306_1
>

Akademia Mlodej Przedsiębiorczości - edycja II

PWSZ w Koninie oraz Konińska Izba Gospodarcza, przy współpracy z uznanymi na rynku partnerami, przygotowały kompleksowy program edukacyjny w zakresie młodej przedsiębiorczości. Młodzi Polacy zajmują drugie miejsce na świecie w kwestii wrodzonej przedsiębiorczości. Celem Akademii Młodej Przedsiębiorczości jest obudzenie w studentach PWSZ w Koninie tego potencjału i zachęcenie ich do spróbowania swoich sił na rynku pracy, jako właściciele małych firm.  

Program szkoleń przewiduje, oprócz zagadnień formalnych (Urząd Skarbowy, ZUS, Urząd Pracy), ogromną porcję wiedzy praktycznej. Przedstawiciele lokalnych instytucji i banków opowiedzą o możliwościach finansowania przedsięwzięć ze środków europejskich, państwowych oraz kredytach bankowych. Reprezentanci lokalnych firm z branży marketingu i PR opowiedzą jak zaplanować skuteczną promocję swojej działalności, ze szczególnym uwzględnieniem niewielkich budżetów, jakimi dysponują małe firmy. Na koniec odbędzie się szkolenie na temat motywowania się, planowania i osiągania własnych celów oraz generowania kreatywnych pomysłów. Projekt adresowany jest do studentów II i III roku PWSZ w Koninie. 
<
 • DSC04989
 • DSC04990
 • DSC04994
 • DSC04996
 • DSC04997
 • DSC04999
>

Podsumowanie II edycji projektu Akademia Młodej Przedsiębiorczości

Dobiegła końca II edycja projektu Akademia Młodej Przedsiębiorczości. 18 grudnia 2013 r. odbyła się konferencja podsumowująca. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizatorów Akademii, instytucji oraz firm prowadzących zajęcia a także studenci uczestniczący w  projekcie.

Akademię ukończyło jedenaście osób. Byli to w głównej mierze studenci zarządzania. Wszyscy odebrali dyplomy ukończenia Akademii z rąk prof. dra hab. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie oraz Grzegorza Wasilewskiego, prezesa Konińskiej Izby Gospodarczej.

Tradycyjnie wręczono również podziękowania przedstawicielom urzędów, instytucji i firm, które to opracowały na potrzeby Akademii programy szkoleń oraz zapewniły wykwalifikowanych trenerów. Były to:
 • Meritum Bank – Sponsor Akademii ,
 • Urząd Miejski w Koninie,
 • Starostwo Powiatowe w Koninie,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Koninie,
 • Urząd Skarbowy w Koninie,
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych Delegatura w Koninie,
 • Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w Koninie,
 • Regionalny Ośrodek EFS w Koninie,
 • Firma Insurance For Business,
 • Firma CN Public Relations,
 • Firma WR Consulting.
W obecnej edycji zostało zorganizowanych więcej spotkań niż w poprzedniej (w porównaniu z poprzednią edycją odbyło się dwa razy więcej szkoleń, łącznie 16 godzin). Zajęcia odbywały się w siedzibie Konińskiej Izby Gospodarczej.

Dodatkowym elementem projektu był zorganizowany po raz pierwszy konkurs. Zadaniem uczestników Akademii było przygotowanie pracy na temat innowacyjnych sposobów walki z bezrobociem, możliwych do realizacji w subregionie konińskim. Laureatem konkursu została  Weronika Wiśniewska, studentka politologii. W swojej pracy scharakteryzowała ona główne problemy rynku pracy oraz grupy społeczne, które należy wesprzeć w szczególny sposób. Jako ważny element walki z bezrobociem wskazała ona m.in. konieczność odpowiedniego przygotowania młodzieży pod względem mentalnym oraz zmotywowanie do przedsiębiorczego myślenia. Autorka pracy zwraca również uwagę na konieczność wypracowania prostych i skutecznych narzędzi komunikacji pomiędzy bezrobotnymi a instytucjami rynku pracy i potencjalnymi pracodawcami. Laureatkę nagrodzono pamiątkowym dyplomem oraz upominkiem w postaci tabletu ufundowanego przez Meritum Bank, sponsora Akademii.

Na zakończenie spotkania dyskutowano nad przyszłością projektu. Zarówno uczestnicy jak i wykładowcy zgłosili cenne uwagi, które z pewnością zostaną wykorzystane dla uatrakcyjnienia Akademii Młodej Przedsiębiorczości w przyszłości. Zachęcamy już teraz studentów do udziału w projekcie, bo jak powiedziała Emilia – uczestniczka obecnej edycji Akademii, można dowiedzieć się na zajęciach wielu interesujących zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z poszukiwaniem pomysłu na biznes.

Następna edycja już w marcu.

<
 • DSC06412
 • DSC06415
 • DSC06417
 • DSC06420
 • DSC06424
 • DSC06425
 • DSC06426
 • DSC06427
 • DSC06428
 • DSC06429
 • DSC06431
 • DSC06432
 • DSC06433
 • DSC06434
 • DSC06435
 • DSC06436
 • DSC06437
 • DSC06438
 • DSC06439
 • DSC06442
 • DSC06443
 • DSC06445
 • DSC06446
 • DSC06448
 • DSC06450
 • DSC06452
 • DSC06453
 • DSC06454
 • DSC06455
 • DSC06456
 • DSC06457
 • DSC06459
 • DSC06460
 • DSC06461
 • DSC06463
 • DSC06464
 • wiktor
>

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki